Accent Chairs
-
Brentlow A3000741 Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Complete your cozy reading nook or chic seating area with this swivel accent chair. Handsome with its dark faux leather upholstery, the seating is perched on a 360-degree swivel base for the perfect blend of style and function. Design details like tufted sides and antiqued brass nailheads complete the look with added flair.
$489.95
$849.95
Save $360.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Brentlow |
| Type | Swivel |
| Style | Casual |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Granite |
| Material | Leather |
| Manufacturer Material | 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Faux leather upholstery • Barrel back and loose seat cushion • Metal swivel base • Nailhead trim with antiqued brass-tone finish • Tufted sides • 360-degree swivel |
| DIMENSIONS | |
| Width | 28.75 inch(es) / 73.03 cm |
| Height | 31.5 inch(es) / 80.01 cm |
| Depth | 31.1 inch(es) / 78.99 cm |
| Weight | 64.99 lb(s) / 29.48 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 30.75 inch(es) / 78.11 cm |
| Height | 32.5 inch(es) / 82.55 cm |
| Depth | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Weight | 75 lb(s) / 34.02 kg |
| Volume | 18.51 cu. ft. / 0.52 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052932638 |
-
This sofa feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it a + More
-
$2,699.95
Save $1,130.00
$1,569.95
VonRyan U1040018 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining loveseat, you'll experience unparalleled + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this 4-piece entertainment center. Its rustic finish and + More
-
Classic style gets an urban upgrade in this cool accent chair. The barrel back and tufted sides evoke swanky + More
